Jump to content

Prodej bytů v novostavbách se řídí jinými pravidly než byty na sekundárním trhu. Financování, které se bude chtít po vás, je přímo závislé na tom, jaké financování zvolil developer pro celý svůj projekt. A zaslouží si vaši pozornost – můžete totiž narazit na vážné nevýhody například u hypotéky nebo při jednání o úschově kupní ceny.

Průběh koupě bytu v novostavbě přímo ovlivňuje to, kdo výstavbu projektu financuje. Jak ale financování ovlivní průběžné povinnosti kupujících?

Když se staví rovnou z vašich peněz…

Jak vypadá koupě novostavby u developera, který financuje výstavbu z vlastních zdrojů a má jednu společnost na výstavbu všech projektů?

Aby nedošlo k mýlce, z vlastních zdrojů v podstatě znamená za klientské peníze, resp. za peníze kupujících, a proto jakmile podepíšete rezervační smlouvu, zaplatíte podle přiloženého ceníku zpravidla 20 % z kupní ceny. A pak vždy, když developer na vašem projektu něco prostaví, vy něco zaplatíte. Konkrétní částky a načasování se liší podle konkrétního developera.

Vzniká tu ovšem pro vás hned několik nevýhod:

1. Hypotéka bude méně výhodná

Pokud nemáte dostatečné množství vlastních zdrojů, budete chtít financovat své bydlení hypotečním úvěrem, jenže v tomto případě by vás to mohlo vyjít dráž, než si myslíte.

Kupní cenu budete splácet v několika částech a začít budete muset poměrně brzy, a tak budete čerpat úvěr mnohem dřív, než bude vaše vysněné bydlení stát. Jsou banky, které vám takový rozklad čerpání nedovolí. Jiné si to nechají (ne)slušně zaplatit. Jelikož jistinu podle pravidel bank můžete splácet až po úplném vyčerpání hypotéky, budete do té doby (v průběhu celé výstavby) splácet jen úroky.

Příklad

Vezmete si hypotéku ve výši 1 mil. Kč při úrokové sazbě 2,7 %.

Celou dobu výstavby (počítejme 2 roky), budete podle pravidel banky platit jen úroky, ne jistinu.

Úroky za 2 roky jsou v tomto případě 54 000 Kč.

Po dobu dvou let tedy budete„vyhazovat z okna“ 2250 Kč měsíčně.