Jak na koupi pozemku - rady a tipy
Chcete stavět dům? Chystáte se kupovat pozemek? Sledujete inzeráty a věříte, že když trefíte na
„Prodám stavební pozemek za dobrou cenu", máte vyhráno a teď už to bude snadné? Doufám, že ano, ale občas se můžou objevit komplikace, které je třeba řešit. Proto se teď podívejme, na co všechno by si budoucí stavebník měl dát pozor.
Co musíte vědět:
- Lokalita - zjistěte si co nejvíce informací o lokalitě, v níž se chcete usadit. Řeknou vám místní, že tu mají školu? Výborně, pak ale přidejte doplňující otázku – jsou zde oba stupně? Pokud se jedná o menší obec, může tu být jen první stupeň a starší děti musí dojíždět někam do okolí. Když si na webu obce najdete, že je zde knihovna, podívejte se i na provozní dobu, totéž u obchodu s potravinami. Zajděte na obecní úřad a informujte se o plánovaných investičních akcích. Dostupnost – jak často sem jezdí vlaky či autobusy? Udržuje se v zimě silnice? Pokud reagujete na nabídku realitní kanceláře, chtějte tyto informace hned při prohlídce, makléř je tu od toho, aby vám poskytl odpovědi. Nezná-li je a nenabídne vám ani, že je do hodiny/druhého dne zjistí? Trvejte na tom nebo si přiveďte svého makléře, který tato jednání povede za vás.
- Územní plán (případně územní rozhodnutí) - má jej každá obec. Někdy jej lze najít na internetu, na webové prezentaci obce, jindy si jej musíte vyžádat mailem či při osobní návštěvě na odboru územního plánování. Status pozemku v územním plánu je velmi důležitý – zjistíte tam, zda je pozemek určen k zástavbě i za jakých podmínek či omezení. Může se stát, že sníte o velkém, třípodlažním sídle, ale z územního plánu zjistíte, že v oblasti se dají postavit jen jednopodlažní stavby. Zeptejte se i na probíhající změny územního plánu a zajímejte se i o okolí vašeho budoucího pozemku – to že je naproti mírně svažité pole a za ním les, takže se těšíte na krásnou vyhlídku se může změnit, pokud je místo v ÚP označeno jako lokalita určená k zástavbě obytnými domy s maximální výškou čtyři podlaží.
- Podmínky obce a další omezující faktory - obec může mít stanoveny další parametry, podmiňující výstavbu – tvar střechy, v jedné obci nedaleko Brna je třeba stanoveno, že v lokalitě mohou být jen domy se sedlovou střechou, přičemž hřeben musí vést rovnoběžně s komunikací, čímž se v nedohlednu ztrácí váš sen o bungalovu s rovnou střechou), uliční čáru (vzdálenost domu od chodníku či od silnice). Pokud jste si vyhlédli pozemek, za nímž je les, zpozorněte a zjistěte si také, jaká je ochranná zóna lesa. Jeden z mých klientů koupil pozemek od kamaráda a při žádosti o stavební povolení se nestačil divit – svůj vysněný pětipokojový bungalov si na pozemku postavitnemohl, protože kvůli uliční čáře – 8 metrů a ochranné zóně lesa z druhé strany se plocha, kterou by na svém osmisetmetrovém pozemku mohl zastavět, smrskla na pouhých devět metrů do hloubky. Další ochranná pásma, která je nutno sledovat – ochranné pásmo rozvodných sítí, vodních zdrojů a vodních toků, chráněná oblast, přírodní rezervace...
- Sousedi - ano, sousedi. Teď nemyslím na pozdější společné grilovačky, ale kvůli podpisu – musí se stavbou souhlasit. To znamená, že je třeba zjistit na katastrálním úřadu vlastníky sousedících pozemků, protože přesně jejich podpisy budete potřebovat. Pokud máte třeba ze dvou stran pozemku obecní cestu, dá vám razítko obec. A co se stane, když je soused rozhodnut nepodepsat? I to má řešení a váš makléř by vám měl poradit.
- Sítě - pokud u pozemku žádné přípojky nejsou, musíte prověřit, odkud byste je museli vést a nechat si spočítat náklady – což by vám ale měl přímo na prohlídce vysypat z rukávu váš makléř. Pokud to neudělá, vyměňte jej. Vedou kolem pozemku elektrické sloupy a majitel pozemku či makléř vám tvrdí, že tím pádem se zde dá připojit? Možná ano, ale možná taky ne, je nutno kontaktovat poskytovatele. Jednáte přímo s majitelem a ten vám ukáže skříňku s přípojkami, které jsou přímo na hranici vašeho pozemku? A myslíte si, že máte vyhráno, když vám sousedi potvrdí, že v obci je i kanalizace? Buďte i tak opatrní. Nedávno jsem identickou situaci řešila – ano, kanalizace v obci je. Nedalo mi to, tak jsem zapátrala na internetu a našla pár článků, pojednávajících o plánovaném budování nové kanalizace. Zbystřila jsem, neboť články nebyly ještě ani rok staré, a raději jsem kontaktovala obecní úřad. Vida – kanalizace tu je, ale stará a nevyhovující a žádnou novou stavbu k ní nepřipojí. Budování nové je naplánováno asi za tři roky, budou-li finance. Pokud to zjistíte poté, co máte udělaný rozpočet, moc se vám to líbit nebude – řešení vás bude stát nějaké peníze navíc. Když máte informace před pořízením pozemku, máte vyhráno – dává vám to totiž čas na důkladnou přípravu a já se touto situací budu zabývat hned v následujícím článku.
- Příjezdová komunikace - vede kolem pozemku, který se vám líbí, silnice? Výborně. Vede tam úzká polní cesta a vy si myslíte, že pro vašeho offroada je to v pohodě? Ne tak docela, žádost o stavební povolení vám nemusí projít kvůli bezpečnosti, přihlíží se totiž k více faktorům, jedním z nich je třeba možnost příjezdu požárních vozidel. Dále je tu podmínka průjezdu mezi domy, kdy je jasně dána vzdálenost dvou sousedních samostatně stojících domů od sebe/od hranice pozemku. Opatrně také na koupi pozemku od developerů. Většinou už mají všechny tyto věci ošetřené, koupíte si zasíťovanou parcelu, dostanete informaci o tom, že do nějakého termínu tam bude asfaltová cesta, vyřídíte si hypotéku a začnete stavět. Pozor – může nastat situace, že příjezdová komunikace nebude včas dokončena. Pro vás by to mohlo mít nepříjemné následky – dům vám nezkolaudují, čímž nesplníte podmínku banky, plynoucí z úvěrové smlouvy. Opět apeluji na dobrý výběr makléře, měl by vás podobných problémů uchránit.